Wielka Rewolucja Francuska, mimo swego kontrowersyjnego, a czasami wręcz zbrodniczego charakteru, do dziś, nawet w Polsce, znajduje wielu apologetów potrafiących wymienić największe jej osiągnięcia, według ich współczesnej miary. Bez wątpliwości można to uznać za podzwonne czasów słusznie minionych, kiedy historiografia marksistowska pozwalała pisać o tym …
Każdy niemal podręcznik czy artykuł dotyczący Wielkiej Rewolucji Francuskiej bez problemu wskaże nam dziedzictwo tych wydarzeń, będących w zbiorowej świadomości synonimem walki o prawa obywatelskie. Podstawowe prawa człowieka, system powszechnego sądownictwa, przyznanie jednostce publicznych praw podmiotowych czy też wreszcie realizacja postulatów idei oświeceniowych, które propagowały …
Być może daleko posuniętym stwierdzeniem będzie teza, że budowa państwa socjalistycznego po klęsce idei rewolucji światowej była zarazem klęską doktrynalną Lenina. Mimo wszystko jednak po wojnie polsko-bolszewickiej, która przecież miała jedynie prowadzić przez „trupa Polski” na Zachód i tam wesprzeć rewolucje proletariackie, wiadome było, że …
Czym jest marsz przez instytucje, skąd wzięła się ta teoria , co oznaczała? Według Antonio Gramsci – marksistowskiego filozofa i współzałożyciela Włoskiej Partii Komunistycznej, dla zdobycia władzy nad światem należy wybrać strategię „długiego marszu przez instytucje”. Twierdził, że największym przeciwnikiem rewolucji, który nie pozwala zapanować …
Kim był Herbert Marcuse? Czym jest Tolerancja Represywna? Co ze sobą niesie? Jakie wywołuje skutki? W niniejszym opracowaniu postaram się Państwu odpowiedzieć na wyżej postawione pytania oraz w kilku przykładach przedstawić w jaki sposób idea Herberta Marcusego pozwoliła na realizację swoich celów przez środowiska marksistowskie. …
W obszarze cywilizacji łacińskiej aż do Rewolucji Francuskiej edukacja była generalnie domeną kleru zakonnego i świeckiego (kapłan świecki funkcjonuje w świecie, a kapłan zakonny – w zakonie). W szczególności instytucjami kleru były europejskie uniwersytety. Średniowiecze – naprawdę czasy ciemne? Co słyszałeś o Średniowieczu drogi czytelniku? Zapewne przekonany jesteś, że to czasy …
Libido – ogół popędu seksualnego lub pożądania aktywności seksualnych danej osoby. Synonimami „libido” są pożądanie seksualne, pociąg seksualny i żądza]. Pożądanie seksualne można również zdefiniować jako stan motywacji i zainteresowania „obiektami seksualnymi lub czynnościami seksualnymi lub też jako pragnienie lub dążenie do poszukiwania obiektów seksualnych lub angażowania się w czynności seksualne”.[1] Czym jest …
Czym jest praca dla człowieka? Od najmłodszych lat rodzice przedstawiali nam pracę jako formę samorealizacji, jako sposób osiągania dobrobytu materialnego i zaspokojenia potrzeb społecznych. Każdy z nas ma swoiste podejście do pracy i każdy z nas różni się tym podejściem. Potrafimy rozróżnić taką pracę, która …
Jak wiemy okres dojrzewania jest najważniejszym okresem w życiu człowieka. To właśnie wtedy w młodym człowieku zachodzą największe zmiany , nie tylko w sensie fizycznym , ale również psychicznym. Jest to okres największego buntu i próby pokazania przez młodego człowieka swojego ja i zaistnienia w …
Wojna kulturowa jest faktem. Nie jest to jednak klasyczna wojna, którą znamy z fimów o I czy II wojnie światowej, nie ma charakteru konfliktu zbrojnego. Prowadzona jest jednak według zasady, którą możemy znaleźć już w datowanym na 600 lat p.n.e traktacie Sun Tzu „Sztuka Wojny”: najwyższym osiągnięciem jest …
Stronę dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego